Odkedy Peter James v roku 1993 vydal súbežne s tlačenou verziou svoj triler Host aj na dvoch disketách – čo médiá vyhlásili za prvú elektronickú knihu na svete – sa vývoj posunul míľovými krokmi. Dnes už za „e-knihu“ nepovažujeme hocijaký textový súbor (formáty ako .txt, „wordowský“ .doc, .pdf, .rtf apod.) uložený na harddisku počítača alebo inom digitálnom médiu. Elektronická kniha alebo e-kniha je digitálna verzia klasickej knihy. To znamená, že disponuje takmer všetkými jej prednosťami – a okrem toho ďalšími výhodami elektronického textu! Hlavným rozdielom je funkcia tzv. re-flow, čiže automatické prispôsobenie textu formátu obrazovky.

Predstavte si, že si prezeráte na mobile webstránku, ktorá nie je nastavená na rozmery displeja. Ak web nie je tzv. responzívny, je to skutočné utrpenie. Práve to sa stane s klasickým PDF-kom, keď ho chcete čítať inde ako na oči kaziacom veľkom monitore notebooku, napr. vo vlaku. Buď sa zmestí na malú obrazovku celá strana, ale to sú písmenká tak drobučké, že ich nevidíte ani pod lupou. Alebo musíte približovať, zoomovať a scrollovať, čo znižuje komfort a prehľadnosť. S e-knihou tieto problémy odpadajú. Umožňuje listovať ako v tlačenej knihe, pretože podľa zvolenej (dostatočnej) veľkosti písma vždy na celú obrazovku „natečie“ iba jedna sekcia či „stránka“ (to je mimochodom asi jediný rozdiel oproti tlačenej knihe, kde vidíte strany dve…). Presne toľko, koľko sa na monitor zmestí. Takže ak potrebujete písmená ako „kone“, zaobídete sa bez lupy. (obr s rôznymi veľkosťami písma)

Možno vám chvíľku potrvá, kým si zvyknete na to, že kniha, ktorú držíte v rukách, nemá také presne vymedzené hranice ako tá tlačená. Nevidíte, aká je hrubá (ale počet strán áno), neotočíte si ju chrbtom, aby ste si prečítali informácie o autorovi alebo ukážku (ale tie isté funkcie ponúka aj ekniha!), nebudete v nej listovať hore-dole, prehadzovať stránky (hoci… to všetko sa dá!). Nezaberá žiadny priestor a nemá žiadnu hmotnosť. Je takpovediac „tekutá“, a to doslova: funkcia re-flow umožňuje prestránkovanie podľa zvolenej veľkosti písma tak, aby sa text vždy prispôsobil rozmerom a pomeru strán obrazovky.

Súbor v elektronickom zariadení je abstraktnejší a nehmotnejší, ťažšie si ho vieme predstaviť, ale – ľuďom predsa tiež chvíľu trvalo, kým sa naučili, že vlak, ktorý sa na nich rúti na filmovom plátne, ich NAOZAJ nezrazí! A potom už bez filmov nevedeli žiť…

Na ebooky si skrátka treba len zvyknúť. Ich výhody (link na článok o výhodách: „Budúcnosť kníh je elektronická“) sú však nesporné. Na záver dovoľte ešte jeden citát už spomínaného Petra Jamesa: „E-knihy sa stanú príťažlivejšími vtedy, keď sa budú čítať pohodlnejšie ako papierové knihy.“ Myslím, že v tomto smere práve zažívame menšiu revolúciu.