Čítačka elektronických kníh je zariadenie určené špeciálne na čítanie e-kníh. Znamená to, že už pri výrobe tohto zariadenia je zohľadnená jeho primárna úloha – komfortné čítanie.

Vďaka tomu čítačky disponujú obrazovkou založenou na technológii elektronického atramentu, nazývaného tiež elektronický papier, ktorá na rozdiel od bežnej obrazovky počítača alebo mobilu nie je podsvietená*, ani nedisponuje obnovovacou frekvenciou.

*Nasvietenie displeja, ktorým disponuje Dibuk Saga je riešené technicky inak, než bežné podsvietenie obrazovky mobilu, tabletu, či telefónu. Svetlo na displej dopadá zvrchu a zboku.

Elektronický atrament je tvorený miliónmi maličkých mikrokapsuliek s priemerom podobným ľudskému vlasu. Každá mikrokapsula obsahuje pozitívne nabité biele častice a negatívne nabité čierne častice, uložené v čírej tekutine. Po aplikácii kladného alebo záporného elektrického poľa vystúpia príslušné častice navrch mikrokapsuly, kde sú viditeľné čitateľovi. To spôsobí, že je každý bod povrchu displeja buď biely, alebo čierny, a výsledný obraz postupuje od bielej cez 15 rôzne tmavých odtieňov šedej až po čiernu.

Obraz je vyreslený pasívne/staticky a až keď čítačka dostane pokyn, obsah obrazovky prekreslí (napríklad obráti stránku). V tomto stave displej vydrží až do chvíle, kým nedostane nový pokyn. Ak by sme teda kedykoľvek z čítačky vybrali batériu, na čítačke zostane posledná zobrazená stránka či obrázok.

Výsledkom pasivity displeja je nielen to, že čítanie je veľmi komfortné pre zrak, ale zároveň sa šetrí batéria, ktorá na jedno nabitie vydrží až niekoľko týždňov. Displej s technológiou e-ink disponuje skvelými pozorovacími uhlami a čítanie na ňom je možné aj na priamom slnečnom svetle bez toho, aby sa zmenil na “zrkadlo”, ako sme na to zvyknutí pri bežnej LCD obrazovke. Jednoducho, elektronický papier vizuálnou kvalitou pripomína viac bežný papier než počítačovú obrazovku.

Keď sa k tomu pridá fakt, že na jednej čítačke je možné naraz prenášať stovky až tisíce e-kníh, z čítačky sa stáva excelentná mobilná knižnica.