V diskusiách o tom, prečo sú tzv. e-knihy horšie ako tie papierové, sa objavujú prevažne emocionálne argumenty typu: chýba im „vôňa“. Oná mystická vôňa papiera. Nuž áno, kto si potrpí len na bohato ilustrované, v koži viazané zberateľské edície, kto vníma knihu väčšmi ako artefakt sám osebe než ako prostriedok určený na čítanie – toho asi nepresvedčíme. Pre všetkých ostatných je určený tento prehľad nesporných výhod, ktorý namiesto emócií ponúka racionálne zdôvodnenia, prečo má elektronická kniha budúcnosť. Tu sú!

Prvá výhoda je zrejmá na prvý pohľad: šetria miesto! Ak ste sa už niekedy sťahovali alebo sa nevedeli rozhodnúť, ktoré knihy si so sebou vziať na dovolenku, je vám jasné, o čom je reč. Do čítačky zmestíte stovky kníh a sama neváži takmer nič! Na skladovanie e-kníh nie sú potrebné nové police, stačí virtuálna knižnica v zariadení podľa vášho výberu. Po druhé: šetria papier! Ak vám leží na srdci osud lesov našej planéty (a to by mal…), ekológia je jasný argument.

"Je to ideálne najmä pri cudzojazyčných knihách, kde si môžete ukladať zoznamy nových i naučených slovíčok a výrazov – spolu s celým výrazom, v ktorom sú použité."

Čo všetko sa s e-knihami dá robiť – a s normálnymi knihami nie?

Množstvo vecí! Môžete si zmeniť typ a veľkosť písma, riadkovanie či okraje. E-kniha vo formáte EPUB sa okamžite po úprave nastavenia prestránkuje tak, že je využitá celá plocha obrazovky. Prehľadný obsah uľahčí navigáciu a umožňuje prechádzať na vybrané kapitoly či pasáže. Ak chcete zobraziť všetky strany, kde sa hovorí o „XY“, stačí zadať kľúčové slovo cez fulltextový vyhľadávač podobne ako cez Ctrl+F vo Worde. Toto pri fyzických knihách nie je možné (iba ak majú precízne spracovaný index), ide o typickú črtu elektronického textu! Vyhľadávať však môžete nielen v knihe, ktorú práve čítate, ale v celej knižnici na vašom zariadení! A keď už je pripojené na wifi… – tak prečo nie rovno na celom šírom internete, tejto „knižnici knižníc“?

Je to ideálne najmä pri cudzojazyčných knihách, kde si môžete ukladať zoznamy nových i naučených slovíčok a výrazov – spolu s celým výrazom, v ktorom sú použité. Mnohé čítačky obsahujú prekladové či výkladové slovníky. Spoločnosť Amazon nedávno zverejnila prieskum, podľa ktorého až 85% používateľov ich čítačiek počas čítania vyhľadáva vysvetlivky k neznámym slovám. S e-čítačkou sa skrátka prosté čítanie mení na interaktívnu prácu s textom. Ak chcete.

Samozrejmosťou je, že čítačka si pamätá, kde ste čítanie v danom dokumente naposledy prerušili, takže pri návrate ste presne tam, kde ste skončili. V texte sa dá zvýrazňovať, vkladať vlastné poznámky cez dotykovú klávesnicu, vytvárať záložky či zdieľať vyznačené pasáže cez sociálne siete; v hlavnom menu si okrem toho môžete vytvárať customizované kolekcie (vlastné adresáre) kníh. No a toto všetko (progres čítania, highlights, poznámky, bookmarky, kolekcie) sa navyše synchronizuje medzi rôznymi zariadeniami – takže môžete napr. text dočítať na PC, importovať si zvýraznené výstrižky, poznámky apod.

Ako čítať e-knihy?

Jednoduchá odpoveď: zľava doprava J Ale vážne… Na začiatku sa oplatí investovať do zariadenia prispôsobeného na čítanie (tzv. čítačky). Tie už dnes disponujú dotykovým displejom podobne ako tablety či smartfóny. E-knihy klasických formátov ako .epub, .mobi apod. sa samozrejme dajú čítať aj na PC, tablete či smartfóne pomocou najrôznejších voľne stiahnuteľných aplikácií, nevýhodou je však nízka výdrž batérie a nemožnosť čítať na priamom slnku. A samozrejme, kazíte si oči! E-čítačka však namiesto lesklej LCD obrazovky používa technológiu eInk, ktorá šetrí energiu (spotrebúva sa iba na prevracanie „stránok“, čiže prekreslenie obrazu pomocou špeciálnych mikrokapsúl) a matný povrch sa zároveň kamaráti so slnečným svetlom. So špeciálnym nasvietením displeja LED diódami zasa môžete čítať aj v úplnej tme oveľa šetrnejšie k očiam ako napr. na tablete. Vďaka e-ink technológii je komfort čítania porovnateľný s klasickým papierom.

Druhá často opakovaná nevýhoda, relatívne malý výber kníh, sa aj vďaka technologickej platforme Dibuk, ktorá je na Slovensku najväčším distribútorom elektronických kníh, pomaly stáva minulosťou. Podarilo sa takmer úplne zjednotiť trh a priviesť naň väčšinu významných vydavateľstiev – a ich najsilnejších titulov. A to znamená, že čoraz viac kníh bude čoraz skôr popri papierovej verzii dostupných aj v tej elektronickej! Vývoj sa jednoducho nedá zastaviť. Ani ignorovať.

Ľudia si aj vďaka portálom ako Martinus zvykli nakupovať knihy cez internet, a odtiaľ je už k nákupu e-kníh len krôčik. Ak vám po pár dňoch príde objednaná kniha poštou a vy nemusíte nikam chodiť, môže to byť pre vás výhoda. Predstavte si však pohodlie, keď vám kniha príde IHNEĎ a vy môžete okamžite, ako ste natrafili na zaujímavú recenziu, začať čítať! Môžete si ju cez wifi stiahnuť rovno do čítačky. A neplatíte ŽIADNE poštovné! Vitajte vo svete e-kníh.

Aj keď si však knihy radšej vyberáte priamo z police v kníhkupectve a nespoliehate sa na poštu, vedzte, že e-knihy sú stále v priemere o 30% lacnejšie (link na budúci článok o Cene e-kníh). Je to logické, keďže odpadajú náklady na tlač, fyzickú distribúciu a sklad, avšak treba si uvedomiť, že napriek kultúre voľného sťahovania na internete ani digitálny obsah nie je zadarmo! Jeho veľkou výhodou však je, že sa v zásade nikdy nevypredá, čo pocítite najmä pri bestselleroch ako aj starších, často „nezohnateľných“ knihách. Vydavateľ nemusí investovať do dotlače, stačí titul s podstatne menšími nákladmi sprístupniť ako e-book.

Tak si to zrekapitulujme. E-knihy sú:

 • ekologické
 • výrazne lacnejšie
 • okamžite k dispozícii priamo v čítačke, bez čakania a poštovného
 • nikdy sa nevypredajú
 • ponúkajú čoraz bohatší výber
 • dá sa s nimi ďalej pracovať: vyhľadávať, robiť si záložky, poznámky, zvýrazňovať, používať výkladové a prekladové slovníky, prechádzať cez menu na rôzne kapitoly – možnosti závisia len od zariadenia a softvéru, ktorým e-knihu čítate
 • čítačky e-kníh ponúkajú kapacitu pre stovky kníh, celé knižnice v maličkom zariadení
 • nahraté slovníky
 • synchronizáciu progresu čítania, highlights, poznámok, bookmarkov a vlastných kolekcií medzi rôznymi zariadeniami
 • dotykový displej
 • vysokú výdrž batérie
 • šetria vaše oči, umožňujú čítať na priamom slnku